1-IMG_2733

Türkiye Aile Platformu/TÜRAP Genel Sekreterliğini yürüten İstanbul Kadın ve Kadın Kuruluşları Derneği/İKADDER’in “STK’lar ve Kamu Gençler İçin Buluşuyor” projesi ikinci toplantısı gerçekleştirildi.

TÜRAP Çocuk ve Genç Birimi olan Türkiye STK Çocuk ve Gençlik Platformu/T-STK ÇOGEP’in kapasitesini güçlendirme amaçlı projenin toplantısı (T-STK ÇOGEP Mart Ayı Toplantısı) 8 Mart 2016 tarihinde Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Vakfı ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya Bakanlık, Belediye ve STK Temsilcileri iştirak etti.

Toplantı ev sahibi Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Vakfı’nın faaliyetlerinin tanıtımıyla başladı. Ardından Çocuk Koruma Soruşturma Uzmanı Gülhan Şişman  “Çocuk İstismarında Uluslararası Önleyici Mekanizmalar ve Ülkemiz İçin Öneriler” başlıklı görsel sunum eşliğinde bilgilendirme yaptı. Şişman, ülkemizdeki ve dünyadaki çocuk istismarı istatistiklerinden bahsederek çocuk istismarının nelere yol açabileceğini anlattı. Ülkemizde çocuk istismarını önleme açısından koruyucu önlemler alındığı fakat önleyici önlemler alınması gerektiğinin altını çizdi.

Platform katılımcılar, çocuk istismarının önlenmesi ile ilgili soru, görüş ve önerilerini paylaştı. T-STK ÇOGEP’in katıldığı “Çocuk Adaletinde Yeni Arayışlar Mevzuat ve Yönetim Çalıştayı” hakkında bilgilendirme yapıldı. Program, katılımcıların çocuk/gençlere yönelik gerçekleştirdikleri, planladıkları etkinlikler ve projeleri aktarmasının ardından sona erdi.