TÜRAP I. Genel Meclis Toplantısı 21 Haziran 2013 tarihinde Ankara’da Türkiye Kadınlar Dayanışma ve Kültür Birliği (T. KAD-BİR) ev sahipliğinde, Altınpark Belediye Evi Park Restoranda Genel Koordinatör Ayşe Serap Şahiner ve Genel Sekreter Funda Akyol moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Toplantıya, TÜRAP üyelerinden 31 STK’dan 37 temsilci; misafir statüsünde 17 STK, 5 kurum, 3 Basın-Yayın kuruluşu olmak üzere toplam 109 kişi iştirak etti.  Toplantıyı; Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Zahteroğulları, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ömer Bozoğlu ve eşi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in eşi Nevin Gökçek, Mamak Belediye Başkanının eşi Zeliha Akgül de izledi.

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Zahteroğulları, aileye ve evlilik kurumuna verdikleri destekler hakkında bilgi paylaştı. Aile kurumuna verdiği katkılar dolayısıyla T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin için TÜRAP adına hazırlanan plaket Müsteşara takdim edildi.

1 Yıllık pilot çalışmada Genel Koordinatörlük sürecini tamamlayan Ayşe Serap Şahiner’e TÜRAP adına plaket verildi.

Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanının eşi Nevin Gökçek, birer konuşma yaparak aile kurumunun ve bu kapsamda TÜRAP çalışmalarının önemini vurguladılar.

Genel Meclis Toplantı Tutanağı:

 1. Gündemin 1. Maddesi gereğince “Açılış ve gündem hakkında bilgilendirme” yapıldı.
 2. Gündemin 2. Maddesi, “TÜRAP üyelerinin kuruluşlarına ait 5 dakikalık kısa

Tanıtımları” kapsamında Üye STK temsilcileri isteğe bağlı olarak kuruluşlarını görsel veya sözel olarak 5 dakikalık sunumlarla tanıttılar.

 1. TÜRAP’ın bir yıllık faaliyet raporunun görsel sunumu  Genel Koordinatör; Genel Sekreter Raporu ve eklerinin sunumu Genel Sekreter tarafından yapıldı.
 2. TÜRAP Birimlerinden Türkiye STK Çocuk ve Genç Platformu (T-STK ÇOGEP)’nun önemli gündem maddeleri görüşüldü.

Gündemin 9. (Genel Koordinatör ve Genel Koordinatör Vekili seçimi), 10.(Genel Sekreter ve Genel Merkezi üstlenen STK’nın seçimi ) ve 11.(Danışman/Denetleme Grubu seçimi)  maddeleri “uyarınca yapılan oylamalar sonucunda:

 1. TÜRAP Genel Sekreterya çalışmalarının yürütüleceği merkez olarak, İstanbul Kadın ve Kadın Kuruluşları Derneği/İstanbul
 2. Genel Koordinatör olarak; Piyale Çitil, Hanımlar Eğitim ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı- HEKVA/İstanbul
 3. Genel Koordinatör Vekili olarak; Fatih Kılıçarslan, Aile Araştırmaları Eğitimi ve Danışmanlığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı /İstanbul
 4. Genel Koordinatör Vekili olarak; Yasemin Davarcı, Yuva Kurma ve Aileyi Koruma Derneği Eğitim Komisyonu Başkanı/ Adana
 5. Genel Sekreter olarak; Hülya Şule Azaklı, Özlenen Çocuk Derneği Genel Sekreteri/İstanbul
 6. Genel Sekreter Vekili olarak; Firdevs Tavukçu Genç Diyalog Grubu- Eş Başkanı/İstanbul
 7. Danışman / Denetleme Grubu (DDG)üyeleri olarak,
 • Dr. Gülsen Ataseven, Gökkuşağı İstanbul Kadın Kuruluşları Platformu/GİKAP Kurucu ve Danışmanı / İstanbul
 • Ayşe Pehlivan, Türkiye STK Çocuk ve Genç Platformu Koordinatörü / İstanbul
 • Buşra Kafadar, Gülen Çocuk ve Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı/İstanbul

Haziran 2013 itibari ile bir yıllık süre ile görev yapmak üzere oy çokluğuyla seçildiler.

Genel Meclis toplantısı saat 17.30 itibariyle tüm üyelerin iyi dilek ve başarı temennileri ile sona erdi.